Yeşim Öztürk

Yeşim Öztürk

Research Analyst, IT Services & Software, IDC Türkiye
Yeşim Araç 2013 yılında yazılım ve BT hizmetlerinden sorumlu analist olarak IDC’ye katıldı. Kurumsal uygulamalar, güvenlik ve yönetim yazılımları, uygulama geliştirme ve kurulum ve sistem altyapı yazılımları konusunda yazılım sektoründeki araştırma ve danışmanlık aktivitelerinin yürütülmesinden sorumludur. Ek olarak, BT Hizmetleri konusunda araştırma ve danışmanlık aktivitelerini destekleyecektir.
Araç IDC’ye katılmadan önce Türkiye’nin iyi bilinen sistem entegratörlerinden biri olan 4S Bilgi Teknolojileri’nde Yazılım Ürün Yöneticisi olarak görev aldı. Microsoft , Oracle, HP, IBM, EMC, Vmware, Citrix gibi üreticilere ait yazılım çözümlerinin, satış ekibine satış öncesi desteğinin sağlanmasından sorumluydu. 4S’in müşterilerine en uygun çözümü sunabilmek için farklı üreticilerin ürünlerinin kıyaslaması ve rekabet analizi yapmaktaydı. Ek olarak, global ve yerel yazılım market trendleri ve stratejik ön görüler hakkındaki fırsatları üst yönetimle paylaşmaktaydı.
Yeşim Araç, Başkent Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği lisans derecesini tamamladı.Kariyerine Atlastek’de satış mühendisi olarak başladı.Hazır yazılım ürünlerinin satış ve müşteri yönetiminden sorumluydu.